Super Bowl: Gjithcka qe duhet te dime

Super Bowl LIV midis San Francisco 49ers dhe The Chiefs e Kansas City është planifikuar të fillojë në 6:30 pasdite, ET të Dielën, 2 Shkurt.

The Chiefs dhe 49ers do të takohen në Stadiumin Hard Rock ne Miami Gardens. Stadiumi ishte shtëpia e rregullt e sezonit të Miami Dolphins të NFL-së dhe Miami Hurricanes të NCAA-së. Orange Bowl gjithashtu mbahet atje çdo dimër.

Ishte shtëpia e ekipit të bejsbollit Florida Marlins deri në vitin 2012 kur ata u zhvendosen disa milje larg në një parking të vogël Havana.

Ju mund ta shikoni lojën në FOX ose FOX Deportes, aplikacionin Fox Sports ose Fox Now.

49ers drejtohen 28-vjeçari Jimmy Garoppolo, dhe The Cheifs udhëhiqen 24-vjeçari Patrick Mahomes. Këto dy qendërmbrojtës të rinj tashmë kanë realizuar shumë në karrierën e tyre: Sezonin e kaluar, Mahomes drejtoi The Cheifs në Kampionatin e tyre të parë në AFC që nga viti 1993 dhe u emërua Lojtari më i vlefshëm i NFL.

Garoppolo ka dy tituj Super Bowl nga koha e tij me New England Patriots. Kjo është mundësia e parë që Garoppolo i është dashur të krijojë rrugën e tij drejt lavdisë Super Bowl.

Trajneri kryesor i The Cheifs is Andy Reid. Ai është një nga trajnerët më fitimtarë të kokës në historinë e NFL, i cili duhet të jetë njëkohësisht një burim krenarie dhe zhgënjimi të thellë, pasi Reid nuk ka fituar kurrë një Super Bowl si trajner kryesor.

49ers janë trajnuar nga Kyle Shanahan. Duke folur për mangësitë ngacmuese, Shanahan ishte koordinatori fyes për Falconet e Atlantës gjatë humbjes së tyre shkatërruese gjatë kohës së tepërt ndaj Patriotëve të Ri të Anglisë në Super Bowl LI. Kjo ndoshta nuk e ndjek aspak.

Eshte hera e parë në histori që dy skuadra kryesisht të kuqe janë takuar në Super Bowl, e lëre më të dy skuadra me skema të kuq dhe të artë / të verdhë.

49ers kanë zgjedhur të veshin fanellat e tyre të bardha “larg” dhe pantallonat e arta, ndërsa The Cheifs do të veshin fanellat e tyre të kuqe dhe pantallonat e bardha. Kjo duhet ta bëjë lojën pak më të lehtë për t’u ndjekur.

Jennifer Lopez dhe Shakira do të performojnë shfaqjen e këtij viti. Dyshja po planifikon gjithashtu të nderojë legjendën e ndjerë të NBA-s, Kobe Bryant gjatë performancës së tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *