Albania

 • by es
  Bild shkruan sot se përgjimet e publikuara sot tregojnë se shumica socialiste për fitimin e zgjedhjeve ka bërë “marrëveshje të fshehtë me krimin e organizuar, ka frikësuar votuesit, ka blerë vota, ka frikësuar dhe keqpërdorur punonjësit e administratës shtetërore”. Kjo skemë shtrihet jo vetëm në Durrës, sikurse treguan përgjimet e para, por në të gjithë […]
 • by es
  Kryeministri Rama pranoi bisedën me Drejtorin e Ministrisë së Brendshme Arben Keshi gjatë zgjedhjeve në Dibër. “Çfarë gënjeshtre: AK s’ka punuar në polici asokohe dhe ka qënë denbabaden kandidat komune në Maqellarë. E konfirmoj këtë bisedë dhe do e bëja prapë njësoj! Kush ka veshë le të dëgjojë”, shkruan Kryeministri në Twitter. Në përgjim dëgjohet […]
 • by ig
  Gazeta gjermane BILD publikoi sot përgjime të reja që tregojnë shit-blerjen e votave, përdorimin e policisë dhe frikësimin e nëpunësve të administratës për të votuar kandidatin e Partisë Socialiste Muharrem Rama në zgjedhjet vendore 2016. Në telefonata dëgjohet kryeministri Edi Rama, ish-ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri, kandidati i PS-së për Bashkinë Lezhë Pjerin Ndreu, ish-deputeti […]
 • by es
  Prokuroria e Tiranës ka vendosur shoqërimin e detyrueshëm të Kreut të opozitës Lulzim Basha, më 20 qershor, bënë të ditur gazetarja e Ballkanweb, Klodiana Lala. Kryetari i opozitës Lulzim Basha nuk u paraqit sot në Prokurorinë e Tiranës, për çështjen e lobimit të PD-së në SHBA, deri sa Prokuroria të zbatojë ligjin. “Unë jam i […]
 • by ig
  Ministrat e jashtëm të BE-së do të votojnë sot për të shtyrë në shtator marrjen e vendimit për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe do të vendosin nëse gjykimi do të bëhet në bllok për të dy vendet apo veçmas. Kjo pasi të gjithë ministrat e vendeve anëtarë […]
 • by ig
  Këshilli i Lartë i Prokurorisë shtyu afatin për përzgjedhjen e tre kandidaturave për Prokuror të Përgjitshëm (PP). Në mbledhjen e sotme KLP vendosi të pezullojë procedurën e përzgjedhjes së tre kandidatëve për PP, derisa prokurori Olsian Çela të kalojë procesin e rivlerësimit. Kryetari i KLP, Gent Ibrahimi deklaroi se prokurori Çela nuk ka kaluar akoma […]
 • by es
  Kuvendi i Shqipërisë ka 122 deputet nga 140 deputetë që duhet të kishte. Kjo është përgjigjia zyrtare e KQZ-së ndaj kërkesës së Presidentit Ilir Meta, disa ditë më parë. Kjo do të thotë se zëvendësimet e deritanishme të deputetëve të opozitës nuk kanë mundur ende ta sjellin parlamentin në gjendjen e tij kushtetuese. Sipas, Kushtetutës, […]
 • by es
  Gazmend Bardhi në një deklaratë për shtyp u shpreh se Edi Rama po urdhëron drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës Elizabeta Imeraj të ushtrojë presion ndaj prokurorëve për të shoqëruar me forcë Lulzim Bashën në Prokurori. Bardhi kërcënoi Edi Ramën duke i thënë se “skenari kriminal do të dështojë dhe ata do të jenë përgjegjës direkt […]
 • by ns
  Akuzat kundër PD-së për çështjen e lobimit amerikan janë kthyer në refren të përditshëm të shumicës socialiste, ndërkohë që çështja po hetohet prej më shumë se një viti e gjysëm, nga prokuroria shqiptare, së fundmi, duke i shtuar akuza për pastrim parash. Ndërkohë, vetëm pak kohë më parë ishte Kryeministri Rama i cili u përfshi […]
 • by es
  Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj i ka bërë të ditur truprojës së Lulzim Bashës, në një takim informal në zyrën e tij, se Kryetarit të opozitës i rrezikohet jeta. Ky fakt u bë publik nga Partia Demokratike. Gazmend Bardhi, Sekretari i Përgjithshëm i PD-së ka bërë publik takimin informal midis punonjësit të Gardës, Feim Dollapaj, […]