Disa këshilla për kujdesin e lules më të brishtë, orkidesë; ja çfarë duhet të bëni që ajo të zgjasë disa vite

Orkidea është një lule e brishtë e cila pa kujdesin e duhur mund të vyshket shumë shpejt. Nëse së fundmi keni marrë një dhuratë të tillë, ose thjesht e keni…

Besëlidhja e Presidentit

Eglantina Mirashi,Michigan Besëlidhja e Presidentit Garanti i Kushtetutës mori në dorë fatet e Atdheut të tij. Presidenti i Republikës si kurrë më parë ftoi shqiptarët në një besëlidhje të jashtëzakonshme…

Gov. Whitmer lëshon planin e buxhetit në Michigan per 2021. Ja cfare perfshihet

LANSING, Michigan – Guvernatorja e Michiganit, Gretchen Whitmer ka lëshuar rekomandimin e saj të propozuar për buxhetin e shtetit 2021. Rekomandimi i buxhetit arrin në 61.9 miliardë dollarë, 3.9 përqind…

Fitimi i Ford-it ne 2019 peson renie drastike. Regjistrohen shitje të ngadalta

Fitimi i Ford Motor Co. vitin e kaluar u ul me më shumë se 3.6 miliardë dollarë, pasoje kjo e shitjeve te ngadalësuara ne SH.B.A, kostove te makinave te reja…

Bashkimi i një diaspore përfshin vetëdije emocionale dhe përgjegjshmëri qytetare

Të nderuar vëllezër!  Dinamika e brendshme e atdheut dhe e diasporës luajnë një rol të rëndësishëm në marrëdhëniet midis të dyve. Bashkimi i një diaspore përfshin vetëdije emocionale dhe përgjegjshmëri…

31-20 per Kansas City

Patrick Mahomes, qendërmbrojtësi tjetër i Cheifs të Kansas City, kapërceu disa gabime për të udhëhequr Cheifs në një fitore 31-20 kundër San Francisko 49ers në Super Bowl e 54-të. Ishte…

Super Bowl: Gjithcka qe duhet te dime

Super Bowl LIV midis San Francisco 49ers dhe The Chiefs e Kansas City është planifikuar të fillojë në 6:30 pasdite, ET të Dielën, 2 Shkurt. The Chiefs dhe 49ers do…

Mbathjani sa jeni te rinj, kthehuni ne pleqeri

Qeveria shqiptare synon qe ta beje Shqiperine sa me terheqese per te gjithe ata pensioniste te huaj qe jetojne ne vendin tone. Kjo do te arrihet nepermjet procedurave me te…

Sistemi Zgjedhor ne Shqiperi deshtimi me i madh i 30 viteve

Zhvillimet e fundit ne Shqiperi duke institucionalizuar nje lloj dialogu politik per te ashtuquajturen “reforme zgjedhore” kane nxitur nje retorike, ne te cilen palet e tryezes por edhe spektatoret e…

Pasagjeri u perpoq te futej ne kabinen e aeroplanit. Sulmoi stjuardesen dhe policine

Matthew Dingley, 28 vjec, ishte ne aeroplanin qe fluturonte nga Washington, D.C., per ne Newark, New Jersey, Newark, New Jersey me linjen e United Express. Kur aeroplani ishte duke u ulur…